Blog

Google Play Store 2017 Yılında AppStore’u Solladı

2017 Yılının indirme rakamları açıklandığında AppStore şoka uğradı.

Bu zamana kadar yıllık uygulama indirilme rakamları açıklandığında her zaman App Store daha iyi sonuçlarla göze çarpardı. Fakat 2017 yılının indirme sonuçlarında AppStore bu başarısını kaybetti. Google Play Store şu anda rakipsiz uygulama ve indirilme sayılarına sahip.

Geçen senenin son 3 ayında Play Store’a tam 19 milyardan fazla yeni uygulama yüklenmiş ve kullanıma sunulmuş. Buna karşılık App Store‘a ise sadece 6 milyar uygulama eklenmiş. Google PLay Store rekorları alt üst ederek devam ediyor anlıyacağımız.

Günellemeler ve tekrar yüklemeler dışında 19 milyar yeni uygulamayı kullanıma sunulduğunu App Annie’nin hazırladığı raporda görüyoruz. Android uygulama marketi bu kadar fazla sayısına rağmen kazanç olarak AppStore gerisinde kalmış. Geçen senenin son 3 ayında App Store kullanıcıları 11.5 milyon dolar harcarken, Play Store kullanıcıları 5 milyon doları geçememiş durumdadır.

Google Play Store’da uygulama sayısının ve indirilme sayısının bu kadar fazla olmasının nedeni uygulama yüklemede sağlanan kolaylıklardan olduğunu düşünüyorum. Çünkü Play Store üzerine bir uygulama yüklemek oldukça basittir. Hemen hemen herkes uygulamasını yayınlayabilir. Ancak buna karşın AppStore uygulama kabul etme politikaları oldukça serttir ve hemen hemen birçok uygulamayı geri çevirirler.

Uygulamaların en ufak hatasını bile kabul etmeyen AppStore hatasız ama ücretli uygulamalar yapın diye bir mesaj veriyor. Bunu da kazandığı paradan anlayabilmek mümkün.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu