Blog

Judy Android Virüsü Milyonlarca Telefona Bulaştı

36 milyonu aşkın Android işletim sistemli cihazın kabusu olan JUDY isimli kötücül yazılım, bulaştığı andan itibaren sinsice anlaşılmadan cihazı etkisi altına alıyor.

Özellikle bu kötü amaçlı yazılımın barındığı moda ve yemek oyunları aracılığı ile, cihazı hiç bir tehdit unsuru olmadan saran Judy, yaklaşık 1 yıldır “indirme mağazası” Play Store için de sorun arz etmektedir.

Yazılım malware yüklü olduğundan çabuk fark edilemiyor.

Bulaşıcı olmayan yalnızca kendi hedefine yönelik hareket eden kötü amaçlı yazılım, belli kuralları olmadan Google reklamları otomatik olarak çalıştırarak gelir elde etmeyi amaçlıyor. İndirme devi Google Play Store, Koreli bir geliştirici olan Judy’i barındıran Enistudio imzalı uygulamaların büyük bir çoğunluğunu kendi arşivinden tek bir hamleyle kaldırarak önlemini aldı.

Fakat sadece bu geliştiricinin uygulamalarında değil, başkalarında da görülen kötücül yazılım tüm bu saptamalara rağmen henüz bulaştığı cihazlarda bir verinin ele geçirildiğini ait bir ize rastlanmamıştır.

judy virüsünden korunmak için

Uygulamaların adlarında Judy kelimesinin yoğunlukta oluşundan dolayı araştırmacıların Judy diye isimlendirdiği zararlı yazılım, Android kullanıcıları için yeni tehdit unsuru olmaya başladı.

Kiniwini tarafından geliştirilen Judy gizli web sayfaları sayesinde, belli etmeden bulaşıyor.

Bu sebepten dolayı güvenli olmayan ve daha evvel kullanmadığınız sitelerden asla uygulama indirmeyin. Geliştiricisine gelir sağlamak amaçlı tasarlanmış bu tip yazılımlar, güvenlik açısından da oldukça zarar verici durumdadır. 1986 yılından bu yana kullanıcılara zorluk çıkaran kötücül yazılımlar  arasında yer alan Judy’le, karşı karşıya gelmemek için sizde önleminizi şimdiden alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu