Genel

Google Play En Karlı Uygulamalar Genellikle Ücretsiz Olanlar

Uygulama geliştiricilerin tümü yeni uygulamalarını Google Play ve Apple Store platformları üzerinden kullanıcıları ile buluşturmakta. Her geçen gün daha da artan geliştirici sayısı ve uygulamalar, Android ve iOS kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmak için geliştiriliyor.

Google tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Google Play Store üzerinde 1 milyonun üzerinde uygulama bulunuyor. Apple Store üzerindeki uygulamalarda 900.000 sayısını geçtiği söyleniyor. Google uygulama geliştiricileri desteklemek için Google Play Store içine uygulama yayınlamayı günden güne basit hale getiriyor. Apple firması ise her konuda olduğu gibi uygulama eklemede de daha katı kurallara sahip. Apple Store’a uygulama eklemek için üyelik bedelleri oldukça yüksek. Bu sebeplerden ötürü Google Play Store uygulamaları hızla artıyor.

Google Play Android Market Uygulaması
Google Play Android Market Uygulaması

Uygulama Geliştiriciler Nasıl Para Kazanıyor?

Uygulama geliştiren firma ve kişiler, uygulamaların tasarımlarını tamamladıktan sonra uygun olan platformda yayınlıyorlar. Ücretli olarak hazırlanan ve kullanmak için ücret istenen uygulamaları almak için gerekli ücreti ödüyor ve kullanıyorsunuz. Ücretsiz uygulamalar için durum biraz daha farklı. Bu uygulamaları hemen indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulama geliştiriciler bu uygulamalardan para kazanabilmek için reklam yayınlamak durumunda kalıyorlar. Ücretsiz uygulamalarda bolca reklam görebilirsiniz. Hatta çoğu oyunda ekranı kaplayan reklamlar, her bölümden sonra çıkan süreli reklamlar olabilir. Bu konu canınızı sıkıyorsa uygulamayı ücretli kullanmayı deneyebilirsiniz. Yada ben reklamlardan rahatsız olmuyorum derseniz, yine aynı şekilde devam edebilirsiniz.

Çünkü bir uygulama geliştirmek, yayınlamak emin olun ki çok zor işler. Bu kadar emeğin ve zahmetin bir karşılığı olmalı. O nedenle reklamlı uygulamalara birde bu açıdan bakabilirsiniz.

Bununla birlikte yapılan araştırmalara göre Google Play platformunda en çok kar ettiren uygulamaların %96’sı ücretsiz olanlar. Yani anlayacağınız, şirketlerin ücretsiz uygulamalardaki reklam politikaları gayet başarılı işliyor. Ve insanlar da ücretsiz ama reklamlı olan uygulamalardan rahatsız değil.

Android kullanıcılarına faydalı olabilmek ve bütçenize katkı sağlamak için sizde Google Play uygulaması yazabilirsiniz. Kim bilir belki sizin uygulamanız da milyonların kullandığı bir uygulama olabilir. Hazırladığınız Android uygulamanızı yayınlamadan önce reklam politikasını iyi değerlendirin ve güzel bir strateji ile yola çıkmayı düşünün.

 

6 Yorum

  1. ücretsiz uygulamaların içinde de sürekli reklam çıkıyor. aslında ücretli olacak hepsi küçük miktar ama reklamsız olması daha iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu